Platser uppstår
när människor använder dem
En viktig bok för alla som förvaltar och planerar stadens offentliga rum, är Spaces of Uncertainty av Kenny Cuper och Markus Miessen, 2002 , nyligen presenterad i Svenska Dagbladet (Livet som ingen arkitekt kan planera bort, av Aron Aspenström, Under strecket den 10 september 2006).
I boken granskas stadens ”icke-platser”, sloap – spaces left over after planning”. De är, enligt författarna, ett oumbärligt element i staden. Särskilt för den växande andelen av stadens invånare som inte passar in och som därför förvisas från stadens offentlighet.
Växande, kan man anta, i ett skede i städernas utveckling som allt mer betonar konkurrensen mellan städerna Och betydelsen av den mediala uppmärksamheten som medel att attrahera internationella investerare och en växande besöksnäring. I en sådan utveckling betonas stadens platser som platser för konsumtion, fritid och underhållning.